Boards and Advisory Committees

Warminster Township Board of Supervisors seek resident volunteers to be appointed to a variety of Boards and Commissions which act as advisory boards to the Township Supervisors.

The following Boards and Committees have vacancies:

Parks and Recreation Advisory Committee
Economic Development Committee (Warminster business owners)

If interested, please submit letter of interest and/or resume to Gregg Schuster, Township Manager at 401 Gibson Avenue, Warminster, PA 18974 or via email at townshipmanager@warminsterpa.org

Boards

Construction Board of Appeals

This board hears appeals from contractors/ builders who disagree with a code decision

Nick Hosgood 2022
Abe Kern 2020
Kenneth Lorenz 2019
Richard Luce 2021
Paul Luff 2018

Library Board

This board meets the 2nd Wednesday of each month at 6:00pm at the Warminster Township Free Library.

Douglas C. Mondel- Chair 2018
Vacant – Vice Chair 2018
Jeanette Archetto – Treasurer 2019
Anna Peak – Secretary 2018
Mary Jane Courtright 2018
Ray Rauanheimo 2020
Susan H. Shultz 2019

Planning Commission

This board meets the 2nd and 4th Tuesday of each month at 7:00pm at the Township Administration Building.

Wayne McCulloch – Chair 2021
David Hauschild – Vice Chair 2020
Bob Ferraro (Alternate) 2020
Ken Hayes (Alternate) 2020
Robert Johnson (Alternate) 2020
Richard Luce 2019
Charles Metzger 2022
Bernadette Repisky 2018

Vacancy Board

Bobbie Loftus  2018

Zoning Hearing Board

This board meets the 2nd and 4th Wednesday of each month at 7:00pm at the Township Administration Building. The board consists of five residents of the Township appointed by resolution by the Board of Supervisors. The term of office is five years with the term of office of one member expiring each year. The Zoning Hearing Board is created in accordance with the provisions of Article IX of the Pennsylvania Municipalities Planning Code, 53 P.S. §10901 et seq.

Jill Metzger – Chair 2020
Scott DeRosa – Vice-Chair 2021
Paul Crager (Alternate) 2021
Joseph Danig (Alternate) 2018
Victoria Lewis 2018
Jane Schrader Lynch 2022
Stephen Wojciechowski 2019
Thomas Wanner (Alternate) 2020

Advisory Committees

Environmental Advisory Council

This board meets the 4th Monday of every month at 7:00 pm at the Administration Building. Fore more information, please visit our Environmental Information page.

Kenneth Hayes – Chair 2020
Amy Sanchez-Hamilton – Vice Chair 2020
Donna Elms – Secretary 2019
Shelley Eilenberg 2018
Donald Gleiter 2018

Golf Advisory Committee

This board meets the 2nd Tuesday of every other month at 3:00pm at Five Ponds Golf Club.

Carl Feineis 2019
Francis Foley 2018
Larry Forrest (Citizen Advisor) 2018
Chris Graham (Citizen Advisor) 2018
Richard Ludwig 2018
Larry McKeogh 2018
Anthony Munafo 2019

Parks and Recreation Advisory Committee

This board meets the 1st Wednesday of every other month at 6:30pm at the WREC.

Darlene Baker 2019
Caity Quinn Buck 2018
Vacant 2018
Vacant (Citizen Advisor) 2018
Michelle Meyers 2019
Amy Sanchez Hamilton CSD
Renae Stecklein 2019
Christina Wood CSD
Siobhan Young (Citizen Advisor) 2018
Vacant (Citizen Advisor) 2018

Warminster Municipal Authority

David G. Bailey – Chair 2021
Frederick A. Haas –  Secretary 2018
Lawrence A. Forrest – Treasurer 2019
George W. Lewis – Assistant Secretary/Treasurer 2020
Frank Feinberg – Member 2022

Economic Development Committee

Meets the 2nd Monday of every month at 7:00 pm at the Administration Building

Gregory Archetto (Citizen Advisor)  2018
Joseph Bernert (Business Member) 2018
Joseph Curtis DiFurio 2018
Rich Luce (Business Member) 2018
Deborah Rosica 2019
Pete Rothsching 2018
Joshua Taylor (Citizen Advisor) 2018
Thomas Thern 2018
Joseph Warner 2020
Bob Welsh (Business Member) 2018

Pension Investment Advisory Committee

Meets the 4th Thursday of the month following the end of a quarter at the Administration Building

Amy Sanchez-Hamilton 2018
Ken Hayes 2018
Gene Asterito (Union Member) 2018
John Bonargo (Union Member) 2018
Ann Duffy (Union Member) 2018

Comprehensive Plan Sub Committee

Meets quarterly as needed at the Administration Building

Frank Ezokas 2018
David Hauschild 2018
Wayne McCulloch 2018
Joseph Thompson 2018
Joseph Warner 2018

Advisory Township Facilities Sub Committee

This committee meets the 1st Wednesday of every month at 6:30 PM at the Administration Building

Joseph Amato 2018
Frederick Haas 2018
Richard Hideck 2018
Wayne McCulloch 2018

Budget Committee

This committee meets the 1st and 3rd Tuesday of each month at 7:00 PM at the Administration Building.

Michael Ferris 2018
Nora Finello 2018
Kenneth Hayes 2018
Paul Luff 2018
Bob Welsh 2018